W stolicy Tatr, Zakopanem, blisko 700 uczestników I. Międzynarodowego Forum Energetyka i Środowisko EKOZAKOPANE radziło o zatrzymaniu niskiej emisji i ekologii.

Blisko 700 uczestników zjechało się pomiędzy 26-28. czerwca do Zakopanego na I. Międzynarodowe Forum Energetyka i Środowisko EKOZAKOPANE. Tematem przewodnim I. Forum była niska emisja. Wszystkie wydarzenia merytoryczne Forum odbywały się w sali Centrum Kongresowego Gerlach, największego centrum konferencyjnego na Podhalu, Hotelu Art&SPA Nosalowy. Forum było transmitowane również w wersji online, za pośrednictwem ekipy telewizyjnej Patrona Medialnego Forum – Gazety Prawnej. Transmisję wydarzeń Forum oglądało ponad 2500 osób.

Przybyłych na Forum w dniu 27. Czerwca podczas oficjalnej inauguracji przywitał Współorganizator Forum Burmistrz Miasta Zakopanego Leszek Dorula oraz Starosta Tatrzański Piotr Bąk. Prof. Zbigniew Myczkowski, Członek Rady Nadzorczej NFOŚiGW oraz Szef Rady Programowej Forum witając uczestników przypomniał o znaczeniu pro środowiskowych działań dla przyszłych pokoleń, a Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Artur Michalski przypomniał o roli państwa w kształtowaniu i zachowaniu środowiska naturalnego. Marszałek Senior Kornel Morawiecki otwierając uroczyście Forum powiedział, że ma nadzieję, że uda się nam wspólnie zatrzymać niską emisję, wstydliwy problem współczesnej Polski.

W trakcie trzech dni Forum każdy z uczestniczących mógł znaleźć dla siebie coś interesującego na jednym z 30 paneli tematycznych. Choć większość paneli dotyczyła sposobów i metod obniżenia niskiej emisji, czy też nowoczesnych technologii nisko emisyjnych, to każdy z uczestniczących w Forum mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego na jednej z pięciu sal panelowych z innych dziedzin środowiska.

Przez dwa dni Forum doradcy energetyczny działający na terenie Małopolski w ramach Programu „Life” Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego dzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie skutecznego doradztwa oraz przekonania mieszkańców Małopolski do wymiany starych pieców ale również mówili na temat problemów z podstawową świadomością mieszkańców w zakresie szkodliwości powszechnie używanych nośników energetycznych. Ciekawymi spostrzeżeniami podzielili się podczas paneli Programu „Life” strażnicy miejscy i gminni, na których spada obowiązek kontroli przy zgłoszeniach o zauważonych nieprawidłowościach przy paleniu szkodliwymi substancjami.

Trzy duże panele poświęcone były zagadnieniom związanym z „niską emisją” zgodnie z tematem przewodnim. Uczestniczyli w nich zarówno przedstawiciele samorządów, w tym: Tomasz Pietrusiak z-ca dyrektora Departamentu Środowiska Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, Witold Śmiałek Doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Jakości Powietrza, Dariusz Jabcoń – naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Nowym Targu, Małgorzata Klich – Ekodoradca w Gminie Słomniki oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Zakopane. Uczestnikami byli także przedstawiciele producentów nowoczesnych rozwiązań dotyczących źródeł ciepła w tym kotłów czy pomp ciepła oraz dotyczących monitoringu jakości powietrza, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych.  Dyskusja dotyczyła działań, jakie można podjąć na poziomie lokalnym, jaki i regionalnym, jakie mamy nowoczesne technologie wspomagające poprawę jakości powietrza, w jaki sposób przeprowadzać kontrole w gminie, żeby były skuteczne i z jakimi problemami stykają się samorządy w realizacji zadań dot. ochrony powietrza. Ważną kwestią poruszaną podczas paneli były także tematy związane z edukacją mieszkańców.

Ekobudownictwo z kolei jest istotne dla likwidacji niskiej emisji, ponieważ przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło oraz wpływa na redukcje kosztów eksploatacyjnych ogrzewania.

Inne bardzo ważne z punktu widzenia Miasta Zakopanego i celów strategicznych Miasta był panel dotyczący elektromobilności. Uczestniczyli w nim m.in. wice Burmistrz Wiktor Łukaszczyk oraz prezes TESKO Monika Jaźwiec.

Dyskusje związane z nowoczesnym transportem są dla Miasta istotne w szczególności w kontekście działań miasta na rzecz zrównoważonego transportu. Miasto niedawno uruchomiło 2 linie transportu miejskiego z nowoczesnymi autobusami spełniającymi normy EURO6. Planowany jest dalszy rozwój komunikacji zbiorowej miejskiej.

Z punktu widzenia pracy i celów strategicznych UMZ Forum pokazało swój potencjał w zakresie wymiany doświadczeń i wiedzy pomiędzy wszystkimi interesariuszami działań związanych z szeroko pojętą ochroną środowiska i przyrody.

Z wielką uwagą uczestników Forum spotkał się projekt zaprezentowanym przez zespół naukowców AGH w Krakowie pn. „Pojezierze Tarnowskie”, który jest kompleksowym programem zagospodarowania wyrobisk po kopalnianych w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem dającym szansę na rozwój dla wielu gmin powiatu brzeskiego.

Z równie wielkim zainteresowaniem spotkał się panel Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych poświęcony „Leśnym gospodarstwom węglowym”. Pracownicy Lasów Państwowych przybliżyli podczas panelu metodę funkcjonowania gospodarstw oraz sposób zagospodarowania dwutlenku węgla. Duże zainteresowanie uczestników wzbudziła wartość CO2 zawarta w zaprezentowanej kostce drewna.

Wielu obserwatorów zgromadził panel poświęcony rozwojowi elektromobilności, która była na Forum czasem nawet bardziej obecna, jak niska emisja. Trudno się zresztą temu dziwić, bo na cały okres Forum koncern BMW dał do dyspozycji uczestników swoje najnowsze modele aut elektrycznych. Podczas Forum odbywały się testy i prezentacje przywiezionych samochodów. Uczestnicy podczas panelu mogli zapoznać się ze stanem techniki i rozwojem elektromobilności, a po panelu mogli siąść za kierownicą samochodu elektrycznego i dokonać jazdy testowej. Oprócz BMW do dyspozycji gości Forum znana polska firma „Ursus Bus” dała swój prototypowy autobus elektryczny, którym goście Forum pojechali m.in. na wycieczkę studyjną do Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz do bacówki regionalnej kultywującej wypas kulturowy.

Na tak ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć dyskusji o Eko Budownictwie. Odbyły się panele z udziałem dużych firm i instytucji jak Viessmann, Galmet, Wawel Service, Platforma Producentów Kotłów na Paliwa Stałe, Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, architektów. Omówiono i przedstawiono projekt budynków samowystarczalnych energetycznie. Pokazano modelowe projekty warte wdrożenia.

Na pewno jednym z ciekawszych momentów Forum były „Posiady Ekologicznych Organizacji Pozarządowych”, które prowadzili gospodarze – Podhalański Alarm Smogowy. W trakcie całego dnia dyskusji przedstawiciele NGO omówili skuteczność przeprowadzanych kampanii informacyjnych, stan wiedzy mieszkańców oraz możliwości współpracy z samorządem przy organizacji kolejnych kampanii informacyjnych. Na koniec Forum przedstawiciele Podhalańskiego Alarmu Smogowego przekazali wnioski z „Posiadów” na ręce Przewodniczącego Rady Programowej Forum.

Niewątpliwie ciekawym akcentem Forum było spotkanie z Jego Ekscelencją Ziyad Raoof Pełnomocnikiem Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce. Uczestnicy mogli dowiedzieć się o możliwościach współpracy dla firm polskich przy odbudowie Kurdystanu ze zniszczeń wojennych.

Z równie wielkim zainteresowaniem spotkało się wystąpienie Davita Oniashvili, burmistrza gruzińskiego miasta Gori, który przybliżył uczestnikom problemy środowiskowe miasta oraz możliwości współpracy. Niewątpliwie bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się delegacja miasta Lwowa, której przewodniczył wicemer Viktor Pushkarev. Wiele uczestniczących w Forum firm z branży odpadowej i wodno-ściekowej było zainteresowanych nawiązaniem współpracy w zakresie budowy lub uczestniczenia w Lwowie w likwidacji najważniejszych problemów środowiskowych miasta.

Przybyli na forum przedstawiciele samorządów słowackich, węgierskich, austriackich i francuskich było pod wielkim wrażeniem stanu i zaawansowania działań dla poprawy ochrony środowiska, jaki dokonał się w Polsce. Ze szczególnym zainteresowaniem samorządowców spotkała się Geotermia Podhalańska, a zwłaszcza ekonomia inwestycji i jej skutki dla poprawy środowiska Podhala.

W ostatnim dniu Forum odbyło się spotkanie baców z Podhala i Beskidów z Krajowym Konsultantem ds. Owczarstwa Prof. Romanem Niżnikowskim, Posłem RP Janem Dudą, Doradcą Marszałka Małopolskiego i byłym Starostą Tatrzańskim Andrzejem Gąsienicą Makowskim oraz specjalistami Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego. W trakcie kilkugodzinnej dyskusji rozmawiano o możliwościach przywrócenia owczarstwa na terenach górskich i wpływie owczarstwa na stan ekologii i przyrody. Z uwagi na wielość tematów dyskusja została przeniesiona do sali dyskusyjnej, gdyż rozmowom nie było końca.

Podczas inauguracji Forum zostały wręczone po raz 16ty nagrody „Przyjaźni Środowisku” – najbardziej opiniotwórcze nagrody w obszarze ekologia i ochrona środowiska przyznawane przez Narodową Radę Ekologiczną. W trakcie forum odbyła się inauguracja ogólnopolskiego konkursu Zielona Wstęga Polski-Eko Janosik. Finał konkursu przewidziano na II edycję forum EKOZAKOPANE w czerwcu 2018.Ponadto Klaster Smart City wręczył nagrody w półfinale ogólnopolskiego Konkursu „Liderzy Innowacyjności – Innovation Awards 2017. W ostatnim dniu Forum Tatrzański Park Narodowy wręczył nagrody osobom szczególnie zasłużonym dla Parku.

W trakcie forum działała również strefa innowacji zlokalizowana przy salach konferencyjnych. Wśród wystawców mieliśmy firmy i instytucje traktujące ochronę środowiska w sposób priorytetowy. Ciekawe rozwiązania i ofertą kierowana do uczestników forum dopełniała rangę wydarzenia.

Oprócz programu merytorycznego organizatorzy Forum zadbali o ciekawy program kulturalny dla gości Forum. Pierwszego dnia uczestnikom Forum zaprezentował się m.in. reprezentacyjny zespół Zakopanego „Giewont”, który na koniec występu „wciągnął” uczestników Forum do wspólnego tańca. Drugiego dnia Forum uczestnicy mogli przenieść się w Himalaje za sprawą nestorów polskich wypraw wysokogórskich – Krzysztofa Wielickiego oraz Janusza Majera. Spotkanie z gośćmi specjalnymi Forum okrasił zespół „Palfy Gróf”. Wieczorem podczas góralskiego spotkania w regionalnej karczmie uczestnikom Forum zaprezentował się góralski zespół „9 siył”.

Przy okazji Forum zostało zorganizowane „Eko Miasteczko” na Placu Niepodległości w centrum Zakopanego. Ponad 20 wystawców próbowało przez 4 dni zachęcić mieszkańców Podhala m.in. do skorzystania z nowych technologii i wymiany pieców na niskoemisyjne. Przedstawiciele Banku BOŚ S.A. prezentowali możliwości finansowania niskoemisyjnych inwestycji w ramach programów banku. Dzieci mogły poznać środowisko po przez zabawę zorganizowaną przez studentów Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii z Suchej Beskidzkiej oraz spędzać czas w Klubie Małego Ekologa zorganizowanym przez EKOZAKOPANE.

W pierwszej edycji I. Międzynarodowego Forum Energetyka i Środowisko EKOZAKOPANE gościliśmy ponad 70 panelistów z 7 krajów. Odbyło się blisko 30 paneli merytorycznych. Forum EKOZAKOPANE zakończył „Bieg Gazdów na Nosal”. Udział w tym trudnym biegu wzięło ponad stu biegaczy oraz specjalistów nordic walking. Najlepszy z pośród biegaczy wbiegł na Nosal w niecałe 9 minut. Wśród startujących można było dostrzec m.in. wolontariuszy Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii z Suchej Beskidzkiej, którzy jeszcze niedawno żegnali gości Forum oraz Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM Zakopane Agnieszkę Bartocha. Ciekawostką jest, że w kategorii Nordic Walking I miejsce zajął aktualny Mistrz Europy.

Wszyscy uczestnicy Forum wyjeżdżając powiedzieli, że wrócą tu za rok na drugie forum, które planowane jest na 4-6 czerwiec 2018. Wcześniej jednak uczestnicy I. Międzynarodowego Forum Energetyka i Środowisko EKOZAKOPANE będą mogli wspólnie podsumować Forum oraz sformułować wnioski programowe do II. Forum podczas spotkania w Sejmie RP pod auspicjami Marszałka Seniora Kornela Morawieckiego, które zaplanowano w drugiej połowie września br.

Tekst: Krzysztof Masiuk, prezes Międzynarodowego Forum Energetyka i Środowisko EKOZAKOPANE 2017

fot. Piotr Korczak