W Urzędzie Gminy Szaflary zostało podpisane porozumienie, na mocy którego utworzona ma zostać Podhalańska Kolej Regionalna łącząca Zakopane z Nowym Targiem. Pierwsze nowoczesne pociągi kolei wahadłowej wyjechać mają na tory do końca tego roku.

We współpracę, która w niedalekiej przyszłości przyczyni się do utworzenia Podhalańskiej Kolei Regionalnej i odciążenia wiecznie zakorkowanej zakopianki oraz skutecznego skomunikowania ośrodków gospodarczych i turystycznych w regionie, włączyło się starostwo tatrzańskie i nowotarskie, miasta Zakopane i Nowy Targ oraz gminy: Szaflary, Biały Dunajec, Nowy Targ, Poronin i Rabka-Zdrój.

Podczas spotkania w Szaflarach zarówno marszałek Jacek Krupa, jak i starosta tatrzański Piotr Bąk podkreślali, że uruchomienie kolei to pierwszy, najłatwiejszy etap tej inwestycji. Drugim, znacznie trudniejszym krokiem, będzie stworzenie sieci komunikacji publicznej, która pozwoli mieszkańcom w prosty sposób dostać się na poszczególne stacje kolei oraz wybudowanie parkingów, na których będzie można zostawić samochód i przesiąść się na pociąg. Dobrze skomunikowane z centrum miasta muszą również zostać początkowy i końcowy przystanek. Dotyczy to przede wszystkim Nowego Targu, w którym dworzec PKP zlokalizowany jest na obrzeżach miasta.

– Patrząc na sukces działających od niespełna trzech lat Kolei Małopolskich oraz uruchomionych przez nas linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, dziś już nikt nie ma wątpliwości, że rozwój atrakcyjnych połączeń kolejowych to przyszłość transportu publicznego w regionie. Wierzę, że i tu na Podhalu uda nam się stworzyć ofertę przewozową, która przekona mieszkańców, by zostawili samochód na parkingu, a do pracy, szkoły czy na wycieczkę wybrali się komfortowym – i co równie ważne – ekologicznym pociągiem Podhalańskiej Kolei Regionalnej. Cieszę się, że w to ogromne przedsięwzięcie włączyły się lokalne samorządy. Tylko wspólnymi siłami i zaangażowaniem uda nam się osiągnąć sukces i zrealizować postawiony sobie cel – mówił marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

Po dokonaniu wstępnych analiz, które uwzględniły liczbę zainteresowanych pasażerów, potencjał związany z rozwojem ruchu turystycznego oraz odpowiedni stan infrastruktury oszacowano, że wysokość dopłat do przewozów na trasie Nowy Targ – Zakopane przy docelowych 15 połączeniach w każdą stronę wyniesie ok. 5 mln zł rocznie. Zgodnie z wstępnym założeniem 2/3 kosztów pokryje województwo małopolskie, natomiast pozostałą część zainteresowane samorządy.[/vc_column_text][/vc_column]

[/vc_row]