Mieszkańcy Zakopanego dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego już wkrótce będą mogli wymienić piece węglowe, które są głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w mieście. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego poinformował właśnie, że złożony przez Urząd Miasta Zakopane wniosek został oceniony pozytywnie i otrzyma dofinansowanie w pełnej kwocie.

Wynosi ona 6.541.344,66 zł i umożliwi aż 500 gospodarstwom domowym przyłączenie się do sieci geotermalnej lub gazowej, a także instalację pomp ciepła i kotłów na biomasę.

Jest to drugi ważny krok po złożeniu wniosku w drodze do realizacji tego ważnego dla miasta Zakopane projektu. Podkreślić trzeba także, że zakopiański wniosek oceniony został bardzo wysoko, zajmując drugie miejsce na liście rankingowej.

Obecnie trwa przeprowadzanie ocen energetycznych budynków u mieszkańców, którzy wypełnili i złożyli ankiety, zgłaszając tym samym chęć uczestnictwa w programie. Wymiana pieców ruszy po ich zakończeniu i podpisaniu umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Ponadto drugi wniosek, który zakłada wymianę 200 kotłów węglowych na nowoczesne kotły spełniające wymagania Ekoprojektu opalane ekogroszkiem lub biomasą, jest na końcowym etapie oceniania przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Przypominamy także, że Urząd Miasta w Zakopanem będzie starał się o kolejne środki z funduszy europejskich, tym razem na odnawialne źródła energii. Dla osób, które chciałyby zainstalować solary, panele fotowoltaiczne lub pompy ciepła, do 15 września przedłużony został termin składania ankiet. Dofinansowanie ma wynieść do 60%. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie www.zakopane.eu/oze.