11 września na terenie Dworca PKP w Zakopanem Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula i Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys podpisali umowy na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 dwóch ważnych dla Zakopanego projektów na łączną kwotę blisko 6 mln zł. Całkowity koszt ich realizacji wyniesie blisko 19 mln zł. Modernizacji doczekają się zabytkowe budynki dworca PKP, a modernizacja energetyczna obejmie szkolne budynki na Olczy.

– Z podpisanych dziś umów cieszą się nie tylko urzędnicy, ale także mieszkańcy i turyści. Dlatego dziękuję za dobrą atmosferę wokół tych inwestycji Panu Marszałkowi. To co do tej pory było niemożliwe, teraz stało się możliwe. Te 5 mln to jest jednak dopiero pierwsza część. Przed nami jeszcze projekt komunikacyjny, na który też staramy się o dofinansowanie. Zawsze mieliśmy jeden punk widzenia odnośnie dworca, który ma zachować klimat dawnego Zakopanego, a nie zamienić się w galerię handlową – powiedział Burmistrz Leszek Dorula, dziękując także urzędnikom, którzy przygotowywali ten trudny projekt.

Dzięki tym unijnym funduszom po wielu latach oczekiwań budynek dworca PKP czeka gruntowny remont. Obejmie on pierwsze piętro oraz poddasze budynku głównego. Odnowione pomieszczenia zyskają także nowe przeznaczenie. Powstanie tu m.in. nowoczesna mediateka. Z kolei w budynku dawnej przychodni zaplanowana została informacja turystyczna, a w podziemiu klub muzyczny. Zabytkowy budynek zachowa natomiast swój styl i architektoniczne detale. Przyznane dofinansowanie na ten projekt wynosi ponad 5 mln zł.

Już wkrótce także dwa budynki Szkoły Podstawowej nr 4 i Gimnazjum numer 3 na zakopiańskiej Olczy przejdą solidną modernizację. Miasto Zakopane otrzymało na ten cel ponad 600 tys. zł.[/vc_column_text]

tekst: Anna Karpiel-Semberecka

[/vc_column]
[/vc_row]