W Urzędzie Miasta Zakopane odbyło się spotkanie dotyczące uruchomienia połączeń transgranicznych między Polską a Słowacją. Podczas konsultacji, w których wzięli udział przedstawiciele Zakopanego, Nowego Targu, Kościeliska, Szaflar, Nowego Targu oraz starostwa tatrzańskiego i nowotarskiego, ustalono szczegóły dotyczące trasy pierwszej uruchamianej linii oraz częstotliwości przejazdów.

Pierwsze transgraniczne połączenie autobusowe pomiędzy Polską i Słowacją uruchomione zostanie na trasie Zakopane – Suchá Hora. O tym, który z przewoźników obsłuży linię, zdecyduje postępowanie przetargowe. Od jego wyników uzależniona jest także częstotliwość kursów. Zakłada się, że każdego dnia będzie ich przynajmniej 16.

Prawdopodobnie już od lipca autobusy wyruszą z dworca w Zakopanem, by przez Szymoszkową, a następnie Kościelisko, Witów i Chochołów dotrzeć do Suchej Hory. Tam pasażerowie będą mogli przesiąść się do autobusów organizowanych przez stroną słowacką.

Obecnie szacowane są koszty obsługi linii – pokryją je wspólnie Województwo Małopolskie, powiaty tatrzański i nowotarski, miasto Zakopane oraz gminy Kościelisko i Czarny Dunajec. Od przebiegu postępowania uzależniony jest także konkretny termin kiedy pierwsze autobusy wyruszą w trasę. Planowo ma to być lipiec 2018 r.