Kamieniec_02_

Z początkiem marca rozpoczęła się budowa pierwszego zakopiańskiego budynku komunalnego. Znajdzie się w nim 48 mieszkań, z czego cztery przystosowane będą do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Budynek stanie na gminnej działce przy ulicy Kamieniec 3, na której wcześniej znajdował się niewielki drewniany dom. W ciągu najbliższego półtora roku wybudowany zostanie tu pięciokondygnacyjny budynek, w którym mieszkanie dostanie aż 48 rodzin lub osób samotnych, których z różnych względów nie stać na wynajem mieszkania po cenach rynkowych i trafiły na miejską listę osób oczekujących na przydział lokalu komunalnego. Będzie to pierwszy tak duży budynek mieszkalny, który miasto wybuduje z własnych środków. Koszt inwestycji to 7 mln zł. – Jest to spory krok w kierunku rozwiązania problemów mieszkaniowych w Zakopanem. Mamy w gminie około 200 rodzin, które potrzebują takiej pomocy. Ta inwestycja pozwoli nam zapewnić bardzo dobre warunki mieszkaniowe jednej czwartej potrzebujących – mówi Leszek Dorula, Burmistrz Miasta Zakopane.

Z widokiem na Tatry

Budynek na skrzyżowaniu ulic Nowotarskiej i Kamieniec podłączony będzie do sieci geotermalnej. Na parterze zaprojektowane zostały mieszkania dwupokojowe, o powierzchni około 34 m². W sumie będzie ich dwanaście, z czego cztery przystosowane będą do potrzeb osób niepełnosprawnych. Od strony ul. Kamieniec do każdej z czterech klatek schodowych prowadzić będzie podjazd dla osób poruszających się na wózkach, który będzie sporym ułatwieniem także dla rodzin z dziecięcymi wózkami. Na pierwszym i drugim piętrze oraz częściowo na poddaszu znajdą się 32 mieszkania jednopokojowe o powierzchni około 27 m² każde. Będzie ich najwięcej, bo – jak wynika z analiz – zapotrzebowanie na takie właśnie mieszkania jest największe. – Około 60% oczekujących na mieszkania komunalne to osoby samotne lub rodziny, które składają się z dwóch osób, np. starsze małżeństwa czy rodzic samotnie wychowujący dziecko. Mieszkania jednopokojowe o takiej właśnie powierzchni wydają się być najlepiej dopasowane do ich sytuacji finansowej i potrzeb życiowych – wyjaśnia Michał Halaczek, naczelnik Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej. Na poddaszu przygotowane zostaną cztery mieszkania trzypokojowe o powierzchni około 76 m². Wszystkie mieszkania będą wykończone; lokatorzy będą musieli jedynie zatroszczyć się o umeblowanie. Z balkonów zlokalizowanych od strony południowo-zachodniej na wyższych kondygnacjach roztaczać się będzie widok na Tatry Zachodnie i Gubałówkę. W budynku powstaną także garaże z 21 miejscami postojowymi. – Duża zaleta budynku to jego lokalizacja. Blisko są szkoły i przedszkole, a na końcu ulicy szpital. Dojście do terenów zielonych na Równi Krupowej zajmuje kilka minut, stosunkowo niedaleko jest też dworzec – wylicza Michał Halaczek. Pierwsi lokatorzy będą mogli wprowadzać się w drugiej połowie 2018 roku.

Budynek przy ul. Kamieniec będzie pierwszym w historii tak dużym budynkiem komunalnym wybudowanym przez miasto Zakopane. W 2013 roku przy sąsiedniej ulicy Małaszyńskiego został oddany do użytku budynek mieszkalny z lokalami socjalnymi, jest on jednak trzy razy mniejszy od realizowanego właśnie obiektu.

tekst: Łucja Łukaszczyk